اجاره خودرو های پاک در نروژ

اجاره خودرو های پاک در نروژ

رنت ماشین

در مواقعی برخی از اجاره خودرو ارزان در تهران سازان نظیر نیسان و ب ام و از دولت‌ها درخواست ارائه‌ی مشوق‌ها در بخش خودروهای الکتریکی را داشتند تا بدین ترتیب مصرف‌کننده‌ها بتوانند هرچه بیشتر به سمت این‌گونه از وسایل نقلیه متمایل شوند.
این موضوع در نروژ کاملاً متضاد است زیرا نروژ پیشروی دنیا در بحث فروش خودروهای الکتریکی و هیبریدی می‌باشد. تمامی کشورها می‌توانند نروژ را یک “آزمایشگاه” برای کل دنیا در نظر بگیرند.
این کشور که به لطف وجود منابع عظیم نفت و گاز، ثروتمند است سیاستی ملی دارد که طی آن نه‌تنها خرید خودروهای سبزتر را انتخابی کاملاً وجدانی و درست نشان می‌دهد بلکه از نظر اقتصادی نیز بهتر است.
نتیجه‌ی خالص این کار را می‌توان در میزان فروش خودروهای الکتریکی، پلاگین هیبریدی و هیبریدی دید. هم‌اکنون 50 درصد خودروهای فروخته شده در نروژ از این نوع هستند. اگر ریزتر شویم شاهد سهم 18 درصدی فروش برای خودروهای الکتریکی، فروش 18 درصدی خودروهای پلاگین هیبریدی و سهم فروش 14 درصدی هیبریدی‌ها خواهیم بود.

ماشین

در سال 2011، 76 درصد اجاره خودرو بدون راننده  سواری فروخته شده در نروژ از نوع دیزلی بودند. این سهم هم‌اکنون به 25 درصد رسیده زیرا دولت از خطرات آلاینده‌های NOx بیش از پیش آگاه شده است.
هدف میان‌مدت کنونی وضع مالیات بر خودروهای احتراق داخلی و حذف آن‌ها از بازار تا سال 2025 است. البته مناطق حیاتی در شمال این کشور علاقه‌ی زیادی به خودروهای دیزلی دارند و چگونگی انجام برنامه‌های یاد شده در این مناطق یک مشکل بسیار بزرگ خواهد بود.
یکی از مسائل مهم در این بخش اصلاح سیستم مالیاتی است. مالیات خودروها در نروژ بالاست، بسیار بالاتر از کشور همسایه یعنی سوئد. لطیفه‌ای قدیمی وجود دارد که می‌گوید با هر بار خرید “شما یک خودرو برای خود و یکی نیز برای دولت می‌خرید.”

اجاره

برای نمونه بهای یک میتسوبیشی اوت لندر دیزلی در نروژ 519600 کرون است درحالی‌که به این قیمت باید حدود 200 هزار کرون نیز به خاطر مالیات دولتی اضافه کنید.این مالیات‌های گران و زیاد بر پایه‌ی وزن و آلایندگی خودرو وضع می‌شوند، به علاوه اینکه مالیات خطی نیز بر آلایندگی NOx تمامی خودروهای احتراق داخلی وضع می‌شود.از طرف دیگر آن‌هایی که خودروی الکتریکی یا پلاگین هیبریدی می‌خرند از تخفیف‌های فراوانی بهره مند می‌شوند.بهای اوت لندر پلاگین هیبریدی با همان مشخصات برادر دیزلی برابر با 461700 کرون است و تنها مالیات 5 هزار کرونی به آن تعلق می‌گیرد.پس از آن نیز اجاره ماشین  مشوق‌هایی چون پارکینگ رایگان، هزینه‌ی پلاک گذاری کمتر، عدم اخذ عوارض و… برای خودروهای الکتریکی در نظر گرفته شده است.

اجاره ماشین

به منظور همراهی با تعداد رو به افزایش خودروهای الکتریکی در نروژ، دولت این کشور برنامه‌ای را برای ایجاد حداقل دو جایگاه شارژ سریع در تمامی جاده‌های بزرگ تا پایان سال 2017 تهیه کرده است.
نروژ امیدوار است تا سال 2020 به ازای هر 10 خودروی الکتریکی یک نقطه‌ی شارژ وجود داشته باشد.
یک کارمند شرکت میتسوبیشی در نروژ به ما گفت که بسیاری از نروژی‌ها اصلاً راجع به اینکه تسلا مدل S در بازارهای دیگر یک خودروی گران‌بها است فکر نمی‌کنند زیرا این خودرو در نروژ نسبتاً ارزان‌قیمت است.
آیا این حرکت با قلب مهربان و خوب  اجاره اتومبیل نروژی‌ها به راه افتاده است؟ بسیاری از افراد محلی پاسخ مثبت دادند و اغلب با افتخار اول بودن خود در زمینه‌ی خودروهای الکتریکی را اعلام می‌کردند.

 

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , ,